خرید خوراک طیور با برترین کیفیت

خرید خوراک طیور با برترین کیفیت

مهمترین عامل در نگهداری و پرورش انواع طیور، تغذیه مناسب آنها بوده و به نوعی نقش اصلی در سودآوری و افزایش بهره وری مرغداران را ایفا می کند. توجه ویژه به نوع خوراک دام و کیفیت آن سبب می گردد ضمن حفظ سلامتی طیور، سرعت رشد آنها نیز افزایش یابد. امروزه استفاده از انواع خوراک آماده جهت پرورش مرغ، بلدرچین، کبک و سایر پرندگان بسیار رایج بوده و تقریبا تمامی مرغداری های صنعتی از خوراک آماده جهت تغذیه طیور خود استفاده می کنند. در پرورش طیور توجه به جیره مناسب با توجه به هر مرحله رشد حایز اهمیت می باشد.

خرید خوراک طیور با برترین کیفیت

انواع خوراک آماده طیور و مزایای آن

خوراک طیور شامل انواع مختلفی می باشد که در هر مرحله برای تغذیه آن استفاده می شود. سه نمونه از خوراک طیور به عنوان خوراک اصلی معرفی شده که از لحاظ مصرف و کاربرد بیشترین مصرف را دارند. این سه نمونه اصلی شامل موارد ذیل می شود.

  • پیش دان یا استارتر
  • میان دان
  • پس دان

استفاده از خوراک فوق به صورت خوراک آماده سبب می شود تمامی نیازهای غذایی مورد نیاز رشد پرنده تامین شده و همچنین سرعت رشد آن افزایش یابد. همچنین این نوع خوراک دام علاوه بر داشتن صرفه اقتصادی ار بیماری ها پیشگیری نموده و ارزش غذایی را حفظ می کند.

انواع خوراک آماده طیور و مزایای آن

خوراک پیش دان در تغذیه طیور و مزایای آن

پیش دان یا استارتر به عنوان اولین غذایی است که مرغدار برای تغذیه پرندگان خود استفاده می کند. این خوراک در آغاز تولد جوجه ها جهت تقویت بدن آنها و افزایش سرعت رشدشان به آنها خورانده می شود. این نوع خوراک بر اساس نیاز غذایی جوجه های گوشتی عموما از بهترین مواد اولیه تولید می شود. توجه داشته باشید که بهترین زمان استفاده از این خوراک سن 12 تا 15 روزگی جوجه ها می باشد تا آنها را به وزن حدود 300 گرم برساند. ترکیب این خوراک علاوه بر گندم، ذرت، سویا و روغن شامل موادی چون میتونین، لیزین، فسفات و مکملهای ویتامینه و معدنی می شود.

خوراک پیش دان در تغذیه طیور و مزایای آن

خوراک میان دان در تغذیه طیور و مزایای آن

پس از اینکه جوجه ها به وزن 300 گرم رسیدند، مرغدار جهت تغذیه از خوراک میان دام استفاده می کند. این خوراک عموما از 17 روزگی جوجه ها به آنها داده شده و در 35 روزگی قطع می شود. خاصیت اصلی خوراک میان دام تسریع در رشد، تقویت سیستم ایمنی و احتمال کمتر ابتلا به بیماری در طیور می باشد. این نوع خوراک طیور نیز شامل انواع مکملهای ویتامینه، کربنات، فسفات، نمک، مواد معدنی، آنزیم ها در کنار ذرت، سویا و روغن می شود. مرغداران باید توجه داشته باشند که خوراک میان دام نقش مهمی در وزن گیری طیور آنها دارد.

خوراک میان دان در تغذیه طیور و مزایای آن

خوراک میان دان در تغذیه طیور و مزایای آن

پس از سن 35 روزگی پرندگان، استفاده از خوراک پس دان شروع می شود. علت اصلی استفاده از این خوراک افزایش ماندگاری و تداوم رشد آنها می باشد. این خوراک خود به دو نوع پس دان 1 و پس دان 2 تقسیم می شود. نکته حایز اهمیت این است که هر نوع پرنده با توجه به میزان پیشرفت و رشدش و همچنین شرایط زیستی به جیره غذایی متناسب نیاز دارد. توجه به نوع پس دان استفاده شده بر اساس وزن پرنده و جیره متناسب آن مهمترین عامل موفقیت مرغدار در پرورش طیور می باشد.

خوراک میان دان در تغذیه طیور و مزایای آن

خوراک طیور و شرایط نگهداری آن

هنگام تهیه خوراک طیور باید توجه داشت که هر نوع خوراک شرایط نگهداری خاص خودش را دارد. بنابراین در زمان خرید خوراک آماده طیور به توضیحات ذکر شده بر روی بسته بندی باید بسیار دقت نمود. به صورت مشترک خوراک طیور باید در محیط خشک و خنک و تمیز نگهداری شود. اگر محیط نگهداری خوراک آلوده و یا مرطوب باشد، احتمال سرایت آلودگی و رشد قارچ ها بالا می رود که سبب ابتلا پرندگان به بیماری ها و مرگ و میر آنها خواهد شد. همانطور که محیط نگهداری طیور حایز اهمیت می باشد، محیط نگهداری و انبار خوراک آنها نیز بسیار با اهمیت می باشد.

خوراک طیور و شرایط نگهداری آن

 

2

دیدگاه شما با موفقیت ثبت شد.

نظرتان را ثبت نمایید.

شماره همراه شما منتشر نخواهد شد.