خرید کنسانتره مرغوب با قیمت مناسب

کنسانتره دام شامل خوراک هایی می شود که ضمن داشتن انرژی زیاد، حاوی مقادیر بسیار کم فیبر می باشند. کنسانتره دام در مقایسه با انواع خوراک طبیعی دام از جمله علوفه ها، یونجه و … برای دام بسیار مناسب و مغذی تر می باشند. کنسانتره دامی می تواند ضمن بالا بردن سطح انرژی در دام، هرگونه کمبود غذایی موجود در علوفه ها را جبران و تامین نماید. دامداران با استفاده از کنسانتره دامی مسیر رشد و سود دهی انواع دام خود را هموار و تسریع می نمایند.

خرید کنسانتره دامی باکیفیت

کنسانتره دامی به عنوان منبع سرشار انرژی برای دام های سبک و بالاخص دام سنگین شناخته شده است. منابع انرژی برای دام ها را می توان به چهار دسته تقسیم نمود. این چهار دسته عبارتند از قند، نشاسته، پروتئین و چربی که در ترکیبات مختلف خوراک دام به صورت طبیعی موجود بوده و برای رشد بهینه دام می توان به صورت مخلوط استفاده نمود. میزان ترکیبات این منابع انرژی با توجه به نوع دام و هدف پرورش آنها متفاوت می باشد که در تهیه کنسانتره مرغوب و مناسب در جیره غذایی دام باید به این نکته توجه نمود.

منابع نشاسته و قند در کنسانتره دامی مرغوب

بیشترین منبع نشاسته در جیره غذایی دامها را می توان در ذرت یافت، توجه به این نکته ضروری است که از میان تمامی منابع انرژی، تغذیه و استفاده نامناسب از نشاسته می تواند بیشترین تاثیر منفی بر عملکرد دام، به خصوص گاوهای شیری داشته باشد.

منبع بعدی انرژی قند می باشد که به وفور در کنجاله ها و تفاله های میوه ها و همچنین ملاس مایع وجود دارد. قندهای ساده ای چون فروکتوز، گلوکز و ساکارز می توانند به آسانی از طریق جیره غذایی مناسبی چون تفاله مرکبات در اختیار دام قرار بگیرد.

منابع پروتئین در کنسانتره دامی مرغوب

پروتئین به عنوان منبع غذایی قابل هضم در فرآیند متابولیسم دام ها شناخته شده هستند. پروتئین در کنسانتره دامی شامل چندین جزء می باشد. اجزا مختلف پروتئین باید در جیره غذایی دام به عنوان پروتئین قابل هضم که همان پروتئین واقعی می باشد به صورت بهینه استفاده گردد. اسیدهای آمینه موجود در پروتئین واقعی از طریق روده کوچک جذب می شوند. لازم به ذکر است که این اسیدهای آمینه از جمله مواد مغذی و ضروری برای رشد دام به خصوص گاوها می باشد. کنجاله سویا و کنجاله کانولا را می توان منابع بسیار غنی ای از اسیدهای آمینه دانست که به عنوان خوراک پر مصرف در جیره غذایی دام استفاده نمود.

منابع چربی در کنسانتره دامی مرغوب

چربی ها از جمله دیگر منابع انرژی بوده و به نوعی پر انرژی ترین منبع خوراک دامی به شمار می رود. چربی ها از دو منشا گیاهی مانند روغن پالم و حیوانی همانند پودر چربی استحصال شده از کشتارگاه هها قابل تامین هستند. چربی ها به دو دسته چربی اشباع و چربی غیر اشباع تقسیم می شوند. انواع چربی غیر اشباع نسبت به نوع اشباع آن برای دام بسیار قابل هضم می باشد، البته قابلیت هضم فیبر در دستگاه گوارش را کاهش می دهد در صورتی که چربی های اشباع تاثیر کمتری بر هضم فیبر دارند.

کنسانتره دامی و اصول اساسی تهیه آن

در تهیه کنسانتره دامی باید توجه به برخی اصول دارای اهمیت زیادی می باشد. چنانچه بعضی از این اصول و یا حتی یکی از آنها به درستی رعایت نشود، جیره غذایی را با مشکلات زیادی روبرو خواهد نمود. از جمله مهمترین این اصول می توان به وجود مقدر مناسب مواد مغذی و مورد نیاز دام در کنسانتره دامی اشاره نمود. از دیگر اصول مهم در تهیه کنسانتره دامی این است که بتواند انرژی دام را تامین نموده و همچنین خوش خوراک و قابل هضم باشد. در نهایت اینکه کنانتره دامی باید منابع انرژی ذکر شده در مقاله را فراهم نماید.

مزایای استفاده از کنسانتره دامی

با توجه به تاثیر بسیار استفاده از کنسانتره دامی در رشد و پرورش انواع دام، نمی توان مزایای آن در جیره غذایی دام را نادیده گرفت. مهمترین مزایای کنسانتره دامی عبارتند از:

  • عدم نیاز به افزودن ریز مغذی ها به جیره غذایی
  • فرمولاسیون دقیق بر حسب نوع دام
  • کاهش هزینه های تولید، انبارداری و نگهداری
  • دارای صرفه اقتصادی به نسب هزینه تولید
  • بهبود ضریب تبدیل و افزایش راندمان در انواع دام
  • بهبود عملکرد دستگاه گوارش
  • افزایش عملکرد سیستم ایمنی دام
  • افزایش عملکرد تولید مثل
  • کاهش عوارض مسومیت ناشی از عناصر سگین و سموم قارچی
  • افزایش رشد و تکامل ماهیچه ها و استخوان ها

8

دیدگاه شما با موفقیت ثبت شد.

نظرتان را ثبت نمایید.

شماره همراه شما منتشر نخواهد شد.