فروش خوراک دام سبک با قیمت مناسب

فروش خوراک دام سبک با قیمت مناسب

یکی از هزینه های اصلی در نگهداری و پرورش دام سبک که به شامل حدود 70 درصد از هزینه های نگهداری می شود، هزینه خوراک دام و اصول تغذیه آنها می باشد. تهیه خوراک دام در عین اینکه باید از کیفیت مرغوب برخوردار باشد، باید دارای قیمت مناسب و اقتصادی باشد تا دامدار بتواند از طریق نگهداری دام به سود دهی و بهره بری مناسب برسد. برنامه جیره غذایی متعادل و مغذی برای دام سبک ضامن سلامتی دام و تسریع در رشد و وزن دهی و همچنین تولید شیر آنها می باشد.

فروش خوراک دام بر اساس جیره غذایی

کلیه دامداران می دانند که جیره غذایی دام سبک باید خوش خوراک، زود هضم و مغذی باشد تا بتواند انرژی لازم برای شیردهی و وزن گیری دام را فراهم آورد. خوراک دام عموما از طریق انواع علوفه ها، انواع کنسانتره و مکمل ها و مواد افزودنی تهیه می شود. در تهیه جیره غذایی باید ترکیبی از مواد مغذی به صورت متعادل و مناسب در نظر گرفته شود. حجم جیره غذایی روزانه دام سبک باید به میزان حداقل 1.5 درصد وزن بدن دام در مراحل مختلف رشد باشد. دامدار در تنظیم جیره غذایی نباید به دلیل گرانی برخی مواد مغذی نسبت به حذف آنها اقدام نماید چرا که سبب لطمه زدن به جیره غذایی و کاهش بهره وری دام می شود.

جیره غذایی متناسب دام سبک

مهمترین عامل در تهیه جیره غذایی توجه به هدفمند و متعادل بودن درصد مواد مغذی موجود در آن می باشد. جیره نویسی امری کاملا تخصصی است و با توجه به نوع دام متفاوت می باشد. به عبارتی ممکن است جیره ای که برای یک دامداری مفید باشد، برای دامداری دیگری بهره وری مناسبی نداشته باشد. بنابراین دامداران باید به منظور جلوگیری از اتلاف و هدر رفت درصد زیادی از مواد مغذی و خوراک دام از متخصصین امر در تهیه جیره غذایی دام بهره ببرند. در غیر این صورت با افزایش هزینه های مالی مواجه خواهند شد.

عوامل کلیدی در جیره غذایی دام سبک

به منظور تهیه جیره غذایی مناسب برای دام به صورت تخصصی باید نکات مهمی را مدنظر داشت که مهمترین این عوامل به صورت خلاصه عبارتند از:

 • مطالعه جداول استاندارد و اندازه گیری نیازهای دام بر اساس این جداول
 • در نظر گرفتن سن و وزن دام در هر مرحله از پرورش
 • شناخت محدودیت ها و مواد غذایی پر ضرر که باعث مسمومیت دام سبک خواهد شد.
 • در نظر داشتن خوش خوراکی و خوش هضم بودن جیره غذایی
 • ایجاد تنوع انواع خوراک دام استفاده شده در جیره غذایی
 • در نظر گرفتن شرایط آب و هوایی و اقلیمی هر منطقه

تامین انرژی از خوراک دام مرغوب

هر دام جهت رشد و وزن گیری نیاز دارد تا انرژی لازم را از منابع مختلف دریافت نماید. در صورتیکه گوسفندان انرزی کافی را از مراتع، یونجه زارها، دانه ها، کنسانتره ها و سایر منابع خوراک دامی دریافت نکنند سبب می شود زاد و ولد آنها کاهش یافته، تولید شیر کمتر شده و مرگ و میر در گله افزایش یابد. مهمترین منابع انرژی برای دام سبک شامل یونجه، ذرت، جو و گندم می باشد. همچنین انواع پروتئین ها، مواد معدنی و ویتامین ها از دیگر منابع تامین انرژی در دام سبک می باشد.

خوراک دام سبک و مواد معدنی مغذی

در تغذیه دام سبک وجود انواع مواد معدنی دارای اهمیت می باشند که مهمترین آنها عبارتند از گوگرد، فسفر، کلسیم، سلنیوم، مس، پتاسیم و نمک. وجود مواد معدنی مذکور در جیره غذایی به اندازه و متعادل، ضریب اطمینان از تولید گوسفندان قوی و سالم و دارای پشم با کیفیت را بالا می برد. همچنین مواد معدنی نقش به سزایی در میزان تولید شیر و گوشت داشته و شاکله اصلی اسکلت بدن دام را تشکیل می دهد. دامدار میتواند مواد معدنی را از طریق آب و یا مکمل های مرغوب در اختیار دام قرار دهد.

کمبود مواد معدنی در خوراک دام

همانطور که اشاره شد وجود انواع مواد معدنی در خوراک دام در رشد آن تاثیر بهینه داشته و همچنین کمبود این مواد می تواند مشکلاتی را برای دام و به تبع آن برای دامدار ایجاد کند. کمبود فسفر در تغذیه می تواند سرعت رشد بره ها را کاهش داده، اشتها را کم کرده و سبب عملکرد ضعیف در تولید مثل شود. اگر مقادیر کافی مواد معدنی جذب گوسفند نشود، دام ها ممکن است به گنده خواری مبتلا شده که برای دام بسیار خطرناک باشد. همچنین کمبود این مواد منجر به سقط جنین دام خواهد شد.

4

  • سلام.
   بلی با مشاوران ما در تماس باشید.
   مجموعه آساک رشد به صورت مجموعه ای تجاری در کلیه کشور دارای فعالیت می باشد و کوشش ما بر این است بتوانیم خوراک دام و طیور با کیفیت را با قیمت مناسب در سریع ترین زمان به متقاضیان برسانیم.

  • سلام. هدف ما بر این است که خوراک دام و طیور را با کیفیت مطلوب و قیمت مقرون به صرفه به دست متقاضیان برسانیم.

دیدگاه شما با موفقیت ثبت شد.

نظرتان را ثبت نمایید.

شماره همراه شما منتشر نخواهد شد.